Február 2010

Biela perina láka...

Februárové počasie umožnilo mnohým, malým i veľkým, vyšantiť sa na snehu. Stačilo sa teplo obliecť, zobrať sánky alebo klzáky a prísť na kopec.

Prázdninová sánkovačka

1. februára sa uskutočnili sánkarské preteky pre celú školu. Napriek priaznivému počasiu sme skonštatovali nízku účasť pravdepodobne preto, že žiaci mali iný prázdninový program.
Pauchlyová

obrobrobrobrobr

Deti z MŠ otužujú svoje telo hrou na snehu

Pravidelná každodenná pohybová činnosť je pre zdravý život nevyhnutná. Prirodzenú túžbu detí po pohybe učiteľky MŠ splnili zaujímavou aktivitou "Otužuj svoje telo hrou na snehu".

Manipuláciou klzákom na zasneženom kopci Biela hlina si deti rozvíjali nielen pohybové zručnosti, ale i upevňovali vôľu a vytrvalosť. Najlepší jednotlivci, dvojice a najdlhšiu húsenicu čakala sladká odmena a medaila.

Strapcová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr

Sánkovanie - 1. stupeň

Zasneženému kopcu neodolali ani tretiaci a štvrtáci, ktorí sa spúšťali na Bielej hline 4. februára.

obrobrobrobrobr

Piataci na snehu

Žiaci 5. A, B sa stretli na svahu 9. februára. Otestovali dráhu bobami, kĺzakmi a najmä vlastným telom.

Po úvodnom šmýkaní sa žiaci rozdeli do dvoch družstiev - chlapci a dievčatá, aby mohli súťažiť v štafetových pretekoch. V ťahaní na boboch zvíťazili dievčatá, zato chlapci boli rýchlejší v kotúľaní sa z kopca. Dievčatá to nenechali len tak a vyžiadali si odvetu, ktorú vyhrali.

Domov odchádzali piataci vymrznutí, ale so sladkou odmenou a dobrým pocitom.

Pauchlyová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr

Školská sánkovačka

9. februára o 15:00 sa stretli na kopci žiaci rôznych ročníkov - od materskej školy až po deviatakov. Všetci dobre naladení vyskúšali už dokonale vyšmýkaný terén. Po úvodnom tréningu nasledovali preteky:

"Kto ďalej - na lopároch", kde zvíťazili:

 • J. Sálus, D. Murin, A. Tomáň, Š. Maslo, J. Matis
a v súťaž "Kto ďalej - na hocičom" zvíťazili:
 • A. Tomáň, S. Daňko
Po dvoch hodinách sánkovania, kĺzania a pretekania sa spokojní a unavení žiaci vracali domov.
Gáliková, Pauchlyová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Návšteva predškolákov v prvej triede a prvákov v MŠ

Boli to dni ako iné a predsa odlišné a niečim výnimočné. 27. januára navštívili predškoláci prvákov. Zaspievali pesničky, zarecitovali básničky, triedili geometrické tvary, za čo ich prváci odmenili potleskom. Prváci im prečítali niečo zo svojho šlabikára, pochválili sa ako sa im darí v písaní. Potom si predškoláci vyskúšali sadnúť do prváckej lavice ku svojim kamarátom.

2. februára opätovali návštevu prváci predškolákom. Pozorovali ako sa im darí triediť predmety a pracovať v pracovnom zošite. Prváci sa pochválili aké písmenko sa naučili a napísali aj nové slová na tabuľu. Nedali sa zahanbiť ani predškoláci a skúšali napodobniť niektoré slová. A ako všetky deti sa tešili, že sa zahrajú so svojimi kamarátmi. Návštevy sa vydarili k spokojnosti všetkých detí aj pedagógov. Už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutie.

Kubošová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Tradície našej obce

Dňa 2. februára žiaci 5. A triedy navštívili výstavku ľudových tradícií na miestnom farskom úrade. Pozreli si rôzne pomôcky a náradie používané v minulosti na poliach i v domácnostiach, s láskou vyzdobené dekoračné tkaniny i časti odevov. Žiakov zaujali najmä mužské a ženské kroje s prekrásnymi vyšívkami.
Pauchlyová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Deň otvorených dverí

V stredu 3. februára sa počas Dňa otvorených dverí mohli vyučovania zúčastniť rodičia, starí rodičia a ďalší priatelia školy. Najväčší záujem zo strany rodičov bol na prvom stupni a v piatych triedach. Podobne túto možnosť využili i niektorí bývalí žiaci našej školy, ktorí boli prítomní na hodinách, ale najmä sa tešili zo stretnutia s kamarátmi a bývalými učiteľmi.
Balážová, Pauchlyová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Futbalový turnaj

Poobede 3. februára sa v našej telocvični konalo finále vo futbalovom turnaji medzi postupovými skupinami. V zápase o prvenstvo sa stretli mužstvá deviateho ročníka. Zvíťazilo mužstvo 9. B triedy. Na druhom mieste sa umiestnilo mužstvo 9. A triedy a na treťom mieste skončili žiaci 7. ročníka.
Jaroš

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Zápis žiakov do prvého ročníka

Zápis žiakov do prvého ročníka sa uskutočnil dňa 4. februára. Budúci prváci výborne zvládli všetky úlohy, ktoré pre ne pani učiteľky nachystali. Najskôr vyplnili vstupný test a nakreslili svoju rodinu. Správne určovali farby, geometrické tvary, počítali a orientáciu v priestore si vyskúšali na počítači.

Za odmenu si každý zapísaný žiak odniesol domov vrecúško plné prekvapení a darčeky z papiera, ktoré vyrobili naši žiaci. Pri odchode sa všetci zapísali na plagát. Ten bude visieť v triede v prvý školský deň našich prvákov.

Balážová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobr


Lyžiarsky výcvik

V dňoch 8. - 12. 2. 2010 sa žiaci 7. a 8. ročníka našej školy zúčastnili lyžiarskeho výcviku. Výcvik sa konal v lyžiarskom stredisku SKI UHLISKÁ v Nižnej nad Oravou. Inštruktormi lyžovania boli: M. Jaroš, A. Potocká, Z. Glejteková.

Počas piatich dní sa žiaci naučili alebo zdokonalili základy zjazdového lyžovania. Posledný deň si žiaci medzi sebou zasúťažili. Chlapci sa umiestnil na:

 1. mieste - Ľ. Gavlas
 2. mieste - K. Capuliak
 3. mieste - R. Geloň
a dievčatá na:
 1. mieste - N. Matysová
 2. mieste - M. Pidíková
 3. mieste - M. Ďurkovičová
Jaroš

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Okresné kolo v stolnom tenise družstiev ZŠ

Dňa 10. februára 2010 sa naši žiaci 9. A v zložení:
 • Milan Staš, Tomáš Staš, Lukáš Leštinský a Patrik Zrnčík
zúčastnili okresného kola v stolnom tenise družstiev ZŠ.

Chlapci napriek silnej konkurencii získali 1. miesto a tak postupujú do krajského kola, ktoré sa uskutoční v marci v Čadci.

Celému nášmu reprezentačnému družstvu srdečne gratulujeme! Chlapcom ďakujeme za krásnu reprezentáciu našej školy a želáme im veľa úspechov aj v krajskom kole.

Oršuliaková

Okresné kolo Geografickej olympiády

Dňa 10. 2. 2010 sa žiaci našej školy zúčastnili okresného kola Geografickej olympiády v Dolnom Kubíne s týmito výsledkami: v kategórii E - 9. ročník:
 • Alexandra Karetková (10. miesto)
v kategórii F - 8. ročník:
 • Marek Korman (7. miesto)
v kategórii H - 6. ročník:
 • Katarína Mäsiarová (13. miesto)
V kategórii I - 5. ročník:
 • Dávid Špavor (2. miesto)
 • Zuzana Gerátová (5. miesto)
 • Jakub Mäsiar (8. miesto)
Vyrvová

Karneval

"Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde... "

Táto melódia sa niesla celým karnevalom, ktorý sa konal v stredu 10. februára v kultúrnom dome. Zúčastnili sa ho žiaci našej školy, škôlky a deti, ktoré ešte škôlku nenavštevujú. Prišli oblečení v maskách od výmyslu sveta. Sála bola plná tancujúcich princezien, víl, čarodejníc, modeliek, bojujúcich rytierov, vojakov, Spidermanov či Batmanov...

Organizáciu karnevalu mali v rukách žiaci 9. B triedy za pomoci pani učiteliek z prvého stupňa ZŠ. Krásne vyzdobili sálu, prispeli darčekmi na odmenenie masiek, vymysleli súťaže a po celý čas sprevádzali dobrým slovom i hudbou.

Výborná zábava pokračovala Valentínskou diskotékou až do 19. hodiny.

Balážová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Karneval v MŠ

Koľká radosť, koľká sláva!

Všetky deti v rozprávkovom šate, veselia sa, tancujú vo veľkej paráde. Veselý detský smiech sa rozliehal 12. februára 2010 nielen priestormi materskej škôlky, ale aj celou budovou školy.

Žiariace očká našich maličkých blikotali spod rôznych masiek na obľúbenom detskom karnevale. Princezné, víly, šašovia, lienky, muškatieri a iné rozprávkové bytosti šantili v rytme čarovného tanca, v súťažiach ukázali svoje zázračné schopnosti a na konci dostali všetci sladkú odmenu.

O dobrú zábavu sa starali aj pani učiteľky. Tie v zaujímavých maskách vyčarili úsmev nielen na tvárach detí, ale aj ich rodičov a starých rodičov, ktorí s láskou spomínali na svoje karnevalové zážitky.

Suľová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Činnosť Klubu voľnočasových aktivít

Sánkovanie pod vlekom

Slniečko rozsievalo lúče, hladilo nimi vrcholce kopcov a stromov. Deň ako z rozprávky vylákal klubistov 4. februára na sánkovačku pod vlekom. Zaťažkávacou skúškou bolo zdolanie kopca a vytvorenie dráhy. Táto námaha bola odmenená výbornou sánkovačkou, ktorú sme si spestrili súťažnými úlohami.

Vytvorili sme dve súťažné družstva, ktoré sa pretekali vo "váľaní sudov". Nasledovala súťaž "stopár", ale stopy oboch družstiev boli také dopletené, že nebolo možné určiť víťaza.

Zo svahu sme odchádzali nadšení, plní energie a dobrých pocitov.

Pauchlyová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr

Spoločenské hry

V piatok 12. februára sme nedočkavo prešľapovali pred farou. Čakalo nás opäť zábavné popoludnie spojené s príjemným posedením pri čaji, sladkostiach i korbáčikoch, za ktoré ďakujeme starej mame Nikolky Kožienkovej.

Turnaj v dáme bol výzvou pre všetkých, avšak keď sa dámy začali naháňať, súperi sa dohodli na remíze. Tešili sa na twister a spoločenské hry ako Macko Pooh. Na záver sme sa spoločne zahrali "klebety", ktoré nás nielen pobavili, ale aj poučili, akými rôznymi nedorozumeniami takéto klebety vznikajú a ako môžu človeku ublížiť.

Spoločne strávený čas bol veľmi príjemný.

Pauchlyová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr

Turistická vychádzka ku kostolíku

Kostolík sv. Kuzmu a Damiána je dominantou obce Sedliacka Dubová. Jeho zrúcaniny pôsobia monumentálne a tajomne a práve preto turistická vychádza klubistov 18. februára smerovala k nemu. Keďže táto akcia nenašla dostatočnú odozvu u stálych členov klubu, vybrali sa s nami siedmačky a šiestačky.

Odmäk spôsobil mokro v topánkach, no napriek tomu sme kostolík preskúmali a z informačných tabúľ sme sa dozvedeli zaujímavosti z histórie i prítomnosti kostolíka.

Pridali sa k nám dievčatá zo Sedliackej Dubovej, ktoré nás sprevádzali po dedine a posedeli si snami v príjemnom prostredí pizzérie.

Pauchlyová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr

Copyright © 2016 Základná škola s materskou školou Dlhá nad Oravou: Vytvorené pre ZŠ Dlhá. Spravuje Jozef Hrivo obrobrobrobrobrobr