Apríl 2024

Exkurzia v Dolnom Kubíne

Vo štvrtok 4. apríla sa žiaci 3. a 4. ročníka vybrali na exkurziu do Dolného Kubína. Navštívili Oravskú knižnicu Antona Habovštiaka. V knižnici ich sprevádzala pani Alenka Javorková z oddelenia detskej literatúry, ktorá pre žiakov pripravila zaujímavé a tvorivé aktivity. Žiaci riešili rébusy, počúvali poéziu, kresbou vyjadrovali svoje pocity a vzťah ku kamarátovi a čítali knihy podľa vlastného výberu. Následne navštívili Oravskú galériu, kde im galerijná pedagogička Žofia Mäsiarová predstavila vystavované diela a veľmi pútavo ich žiakom priblížila. Prostredníctvom obrazov následne vyjadrovali svoje nálady, pocity a porovnávali rukopis autorov. Žiakom sa najviac páčili tvorivé aktivity v knižnici a inšpirovaní obrazmi z galérie chcú na hodine výtvarnej výchovy tvoriť podobné diela.

Mgr. Ľudmila Balážová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Ako na čítanie

V utorok, 9.4. sa na škole uskutočnila beseda Ako na čítanie. PaedDr. Stanislava Opátová, nadšená učiteľka a propagátorka inovatívnych vyučovacích metód, porozprávala o tom, prečo je čítanie dôležité. Čo dokáže čítanie 20 minút denne a ako u detí budovať čitateľské sebavedomie. Prítomní rodičia a učitelia sa tiež dozvedeli ako vyberať správne knihy, aby sa z detí stali aktívni čitatelia a ako škodia obrazovky. Učiteľov inšpirovala praktickými aktivitami, ktoré možno robiť na hodinách. Potešila aj informáciou, ako možno získať knihy za polovičnú cenu.

Ďakujeme rodičom a učiteľom za účasť a lektorke za príjemnú a inšpiratívnu besedu.

Mgr. Katarína Orelová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Deň Zeme na 1. stupni

V stredu 12. apríla sme si pripomenuli Deň Zeme. Prváci sa zamerali na ochranu prírody. V triede si čítali o ochrane prírody a realizovali zaujímavé a tvorivé aktivity. V okolí školy vyzbierali odpadky a vyčistili prírodu. Druháci vypracovali projekt o včelách. Vytvorili informačný plagát o záchrane planéty Zem, zbierali a triedili odpadky v prírode. Tretiaci sa zamerali na širšie okolie. Vyčistili turistickú trasu ku kostolíku v Sedliackej Dubovej, videli chránenú salamandru škvrnitú, hada aj mnoho liečivých byliniek. Štvrtáci čítali príbeh divokých včiel a opeľovačov, ktorých počty v prírode rapídne ubúdajú. Vytvorili informačný leták pre ľudí a postavili hmyzie domčeky. Po ich umiestnení na stromoch vyčistili okolitú prírodu od odpadkov.

Mgr. Ľudmila Balážová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Deň Zeme na 2. stupni

Dňa 10. 4. 2024 nám na našej škole nešiel elektrický prúd a tak sme sa rozhodli, že tento deň venujeme našej planéte Zem. V predstihu sme si tak pripomenuli Deň Zeme. Tento termín nám vyhovoval aj z toho dôvodu, že tento rok sa vegetácia prebudila skôr a my sme tak mohli čistiť obec a breh Oravy, kým ešte nie je vysoká tráva. Prialo nám aj počasie a tak sme sa rozpŕchli po celej dedine. 5. A a 5. B čistili obec v smere na Chlebnice, šiestaci vyčistili obec v smere na Krivú a centrum obce, siedmaci a deviataci vyčistili breh Oravy. Zastavili sa u pána Špavora, kde sa dozvedeli mnoho zaujímavých informácií, mali krátku prednášku o včelách a spoločne si pochutili na safaládkach, praženici a teplom čaji. Pánovi Špavorovi touto cestou ďakujeme za čas a zabezpečenie občerstvenia pre našich žiakov. Piataci a šiestaci si po práci na obecnom ihrisku opekali a stihli si zahrať rôzne hry. Naši ôsmaci zostali v areáli školy, kde nám pomohli osadiť vyvýšené záhony a postarať sa o okolie našej školy. Popri práci sme sledovali aj rôzne živočíchy, ktoré sa nám zaplietli pod ruky (slimák záhradný, jašterice). Ale najkrajším a najvzácnejším bol mlok. Mok bol nechtiac dovezený do areálu školy spolu s hlinou zo Sedliackej Dubovej. My sme však neváhali a mloka sme poobede zaniesli na jeho pôvodné miesto, kde sme ho opatrne vypustili. Bol to pekný deň strávený v prírode.

Všetkým zúčastneným ďakujeme za usilovnú prácu

PaedDr. Anna Freierová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobr


Aktivity zamerané na profesijný rozvoj žiakov

V prvých aprílových týždňoch žiakov 7. a 8. ročníka navštívili pracovníčky Centra poradenstva a prevencie Dolný Kubín za účelom realizácie aktivít zameraných na profesijný rozvoj žiakov. Aktivity prebiehali počas štyroch vyučovacích hodín. Cieľom je, aby žiak spoznal a uvedomoval si svoje schopnosti, zručnosti a predpoklady. Zároveň týmito aktivitami, ktoré CPP organizuje , prispieva k správnemu rozhodnutiu žiaka vybrať si vhodnú strednú školu.

Mgr. Zuzana Glejteková

Plavecký výcvik

V termíne od 22. – 26. 4. sa žiaci 3.,4. a 5. ročníka zúčastnili plaveckého výcviku v Aquarelaxe v Dolnom Kubíne pod vedením plaveckej školy AQ PLUS.

Hneď v úvode sa žiaci rozcvičili a boli rozdelení do skupín, kde sa im venovali skúsení a trpezliví inštruktori.

Začiatočníci sa po úvodnom strachu zoznamovali s vodou v bazéne a tí skúsenejší začali v zdokonaľovaní techniky plávania. Naučili sa správne dýchať pod vodou, splývať, ponárať sa a hľadať kruhy pod vodou. Žiaci sa zo dňa na deň zlepšovali v plaveckých výkonoch. Inštruktori ich preraďovali medzi skupinami podľa toho, či sa zlepšili v plávaní, alebo potrebujú docvičiť spôsob plávania, aby v závere výcviku z nich boli výborní plavci.

Žiaci, ktorí v pondelok povedali, že nikdy neskočia zo skokanského stupienka, v utorok z neho skákali s úsmevom na tvári.

Piatok patril overeniu si získaných zručností. Všetci žiaci boli disciplinovaní, zodpovedne preplávali určenú dĺžku a za odmenu si v bazéne našli náramky, ktoré si museli ponorením sa do vody vyloviť.

Inštruktori pochválili žiakov za disciplinované správanie a zvyšok dňa patril tobogánom, dravej rieke, šmýkačke. Za odmenu dostali Mokré vysvedčenie, sladkú odmenu a 3 hodinový vstup do Aquarelaxu.

Všetkým žiakom blahoželáme!

Mgr. Mária Maslíková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Beseda s lesníkom, apríl - mesiac lesov

Ako už určite všetci vieme, apríl je mesiacom lesov.

A tak sme 24. 4. 2024 na našej škole zorganizovali besedu s pracovníkom Lesov Slovenska Ing. Lonským. Ôsmakom porozprával veľa nových informácií, napríklad hovoril o význame a funkciách lesa, hovoril nám o lesných druhoch živočíchov a rastlín, o potrebe ochrany lesov a o ich budúcnosti.

Pán Lonský nám priniesol rôzne vetvičky našich najznámejších drevín. Nechýbal tam smrek obyčajný, jedľa biela, borovica lesná, smrekovec opadavý.

Diskutovali sme o tom, aký je medzi týmito ihličnatými stromami rozdiel, prečo je jedľa biela bielou (má na spodnej strane ihlíc dva biele prúžky), aký je rozdiel v ich šiškách. Priniesol aj ukážky semien drevín, ukážky dreva, informačné brožúrky, ale aj rôzne parožie. Boli to ukážky parožia srnca a jeleňa.

Čo bolo prínosom, žiakov zapájal do rozhovoru, priebežne sa pýtal a zároveň ukazoval a vysvetľoval.

Na záver sme mali krátku diskusiu, kde sme sa okrem iného dostali k teraz aktuálnej téme a to téme o medveďoch.

Posedenie s pánom lesníkom sa nám veľmi páčilo a touto cestou mu ešte raz ďakujeme za to, že prijal naše pozvanie.

PaedDr. Anna Freierová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Apríl v prvej triede

Čas beží ako voda a sme na konci Apríla! Veľa sme toho za posledný mesiac prežili, videli, na mnohom sme sa zasmiali, s niečím sme sa potrápili a aj čo-to podrástli.

Aj keď stále platí, že u prváčikov je každý deň plný dobrodružstiev, unikátnych príležitostí a nových výziev, v pondelok 22. Apríla sme spoločne oslávili jeden špeciálny deň… Za to, že tu sme, máme kde bývať, čo dýchať, čo piť a jesť vďačíme nielen našim rodičom a všetkým, ktorí sa o nás starajú, ale aj našej milovanej Zemi. Sme od nej závislí, preto niet pochýb, že si zaslúži našu pozornosť, úctu a starostlivosť. Tomuto sa však treba naučiť, veď nikto dokonalý z neba nespadol! Našich prváčikov ráno mamičky vychystali oblečených prevažne v zelenom, na pripomienku tohto veľkého dňa. Celý svoj vyučovací čas deti strávili rozprávaním o Zemi a o tom, ako ju chrániť a pomáhať jej, predovšetkým ochranou prostredia okolo nás a separovaním odpadu. Na3a dobrá pani učiteľka uviedla celú tému príbehom o krásnom a starostlivom vzťahu malého dievčatka so Zemou. Tiež sme si (len pre istotu!) predbežne otestovali naše vedomosti o separovaní odpadu prácou s interaktívnou prezentáciou, a potom sme už v štyroch skupinách poctivo pracovali na úlohách v pracovných listoch, šikovne zostavených v oblasti matematiky aj slovenkého jazyka s tematikou … áno!, Zem a jej ochrana! Veru, poviem vám, pri niektorých úlohách sme sa teda zapotili, ale práve v takýchto situáciách sme museli naozaj spolupracovať s ostatnými členmi našich skupiniek. Okrem iného sme sa teda presvedčili, že aj spolupráca môže byť niekedy náročná, a preto tým najochotnejším spolupracovať patrila nakoniec špeciálna pochvala za spoločnú prácu (Johanke, Peťkovi, Nelke Šnapkovej, Isabellke a Martinke). Celú našu prácu sme si na záver spoločne zhodnotili a všetci boli odmenení medailou za absolvovanie náročného, ale krásneho a jedinečného, Dňa Zeme. S hrdosťou vám teraz môžem oznámiť, že sme sa naučili veľa nového o triedení odpadu a naše novozískané poznatky budeme určite uplatňovať aj u nás doma!

Len deň po sviatku Zeme sme potom v našej triede zase mali skvelú príležitosť naučiť sa čosi nového a vzrušujúce... Tak napr. vedeli ste, že srnec a jeleň nie sú to isté; že diviaky sa vám v noci môžu zatúlať do záhrady a pochutnať si na vašej starostlivo pestovanej zelenine; že dospelý jeleň nosí na hlave vaic ako 5kg parožia; že jazvece sa lovia pre liečivú jazvečiu masť; že medveď má veľmi slabý zrak a nemáme pred ním utekať;...? Takéto, ale ešte aj mnohé ďalšie zaujímavosti sme sa dozvedeli od ocka nášho prváka Olivera Kováča, pána Kováča, ktorý pôsobí ako poľovník v Dlhej nad Oravou a navštívil nás v utorok 23. Apríla. Z jeho reči bolo cítiť, že s nadšením miluje prírodu, lesy a zver, ktorá v nej žije. Hlavne tú našu, slovenskú ;) a vie o nej veľmi veľa. Jeho práca je niekedy namáhavá a únavná, vyžaduje čas, veľa energie a trpezlivosti, no pomáhajú mu pri nej aj také moderné zariadenia, ako sú tepelné pasce, vábničky, špeciálne puškohľady, ďalekohľady a mnoho iných vychytávok, ktoré ohúrili predovšetkým chlapčenskú časť našj triedy :) Všetci však s obdivom počúvali jeho rozprávanie o srncoch a jeleňoch, diviakoch, jazvecoch, líškach a medveďoch a so skutočným zanietením (len čistým detským dučiam vlastným ;) pridávali svoje skúsenosti a zážitky z lesa. Rozprávanie pána poľovníka bolo bohato sprevádzané fantastickými názornými ukážkami srnčieho a jelenieho parožia, diviačích klov, či vypreparovaného jazveca. Je úžasné, koľko vecí prehliadame, považujeme za samozrejmosť, či sa nad nimi ani nezamyslíme, no dnes sme sa dozvedeli, že zimné prikrmovanie lesnej zveri je dôležité na to, aby jej populácia bola čo najzrdravšia a nebola náchylná na rôzne choroby, že ak zrazíme lesné zviera na ceste, mali by sme to nahlásiť poľovníkom, že v lesoch sa máme správať pokojne a mať úctu k tomu, čo v nej rastie a žije. Príroda je úžasná! My sme tiež jej súčasťou a jej ničením neubližujeme len tvorom v nej žijúcim, ale aj samým sebe. P. Kováčovi pekne ďakujeme za to, že sme sa dnes veľa naučili a že svojou prítomnosťou medzi nami utvrdil v našich srdciach túžbu a presvedčenie chrániť prírodu a starať sa o ňu.

Teraz už máme už pred sebou len dva mesiace školy. Určite sa však toho ešte veľa stane, sme pripravení na nové zážitky a tešíme sa, čo všetko náš spoločný čas v prvej triede ešte prinesie!

Mgr. Eva Kuhajdová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Copyright © 2016 Základná škola s materskou školou Dlhá nad Oravou: Vytvorené pre ZŠ Dlhá. Spravuje Jozef Hrivo obrobrobrobrobrobr