Január 2025

Preventívne aktivity v 5., 6, a 7. ročníku

Preventívne aktivity v 5, 6. a 7. ročníku realizovalo MV SR, odbor prevencie kriminality, Informačná kancelária pre obete Žilina pod vedením Mgr. K. Kvašňovskej a Mgr. L. Gajdičiarovej.

Žiaci 5. a 6. ročníka absolvovali prednášku na tému Nenávistné prejavy na internete. Dozvedeli sa, ako sa majú správať na sociálnych sieťach, ako reagovať na nenávistné prejavy. V závere diskutovali na tému kyberšikanovania, catfishingu (podvodná činnosť súvisiaca s falošným profilom na internete), o príznakoch a dôsledkoch slovnej nenávisti, o predsudkoch a ich prípadnom riešení.

Žiaci 7. triedy absolvovali prednášku na tému Mediálna gramotnosť. Siedmaci sa dozvedeli o hoaxoch, dezinformáciách a misinformáciách na internete a v médiách. Diskutovali najmä o tom, ako rozlíšiť hoaxy a falošné správy, ako postupovať pri overovaní zdrojov, z ktorých informácie pochádzajú.

Mgr. Zuzana Glejteková

obrobrobrobrobr


Bábkové divadlo v Žiline a Budatínsky hrad

Žiaci 3. a 4. ročníka sa v piatok 17.1.2025 vybrali na exkurziu do Žiliny. Veľmi sme sa tešili na predstavenie Kráska a zviera v Bábkovom divadle v Žiline. Inscenácia vznikla na motívy klasickej rozprávky z roku 1740. Moderným a humorným spôsobom znázornili, že každý je svojský, iný a originálny. V závere si herci vyslúžili od detí obrovský potlesk.

Našou druhou zastávkou bol Budatínsky hrad, ktorý sa nachádza na okraji dediny Budatín. Mnohí z nás tam boli prvýkrát. Hneď pri príchode nás očaril veľký záhradný park. Pani sprievodkyňa nás previedla miestnosťami, kde sme mohli vidieť dobové nábytky, loveckú miestnosť, historické mapy, obrazáreň, dobové kostýmy a mnohé iné.

Nevynechali sme ani nákupy v nákupnom centre. Trošku unavení, ale šťastní sme sa vrátili večer domov.

Mgr. Mária Maslíková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Rovesnícke vzdelávanie: Šiestaci ako učitelia bájok pre tretiakov a štvrtákov

Učenie nemusí prebiehať len z učebníc – môže byť zábavné, interaktívne a plné spolupráce! Naša škola zažila skvelý príklad rovesníckeho vzdelávania, keď sa žiaci 6. ročníka stali učiteľmi pre tretiakov a štvrtákov. Hlavnou témou boli bájky, ich charakteristické znaky a ponaučenia, ktoré z nich plynú.

Tretiaci si vypočuli vysvetlenie od svojich starších spolužiakov, ktorí im zrozumiteľne priblížili, čo je bájka, aké postavy v nej vystupujú a aké dôležité posolstvá v sebe ukrýva. Potom sa pustili do tvorby vlastných bájok – príbehov, ktoré nielen rozvíjali ich kreativitu, ale aj logické myslenie a schopnosť vyjadriť myšlienku.

Štvrtáci si vyskúšali vedomostný kvíz, ktorý pre nich pripravili šiestaci. S nadšením odpovedali na otázky a overili si, čo všetko si pamätajú. Po kvíze nasledovala tvorivá úloha – v tímoch vymysleli a napísali vlastné bájky, pričom si dali záležať na tom, aby ich príbehy obsahovali dôležité ponaučenie.

Bájky, ktoré vymysleli si budete môcť prečítať v školskom časopise Dlhánik. Rovesnícke vzdelávanie prinieslo do školy nielen nové vedomosti, ale aj skvelú atmosféru, spoluprácu a radosť z učenia. Šiestaci si vyskúšali úlohu učiteľov, precvičili si schopnosť vysvetľovať a viesť mladších spolužiakov, zatiaľ čo tretiaci a štvrtáci získali nové poznatky hravou a interaktívnou formou.

Takéto aktivity dokazujú, že učenie môže byť zážitkom!

Mgr. Karin Šprláková

obrobrobrobrobr


Január u druhákov

Po Vianociach sme sa v druhej triede opäť všetci stretli; s úsmevom a ešte trošku zasnení, lebo prázdniny boli zaslúžene dlhé! Do pracovného „švungu“ sme sa ale dostali veľmi rýchlo, lebo hneď na druhý vyučovací deň k nám zavítala teta Ala z knižnice A. Habovštiaka v Dolnom Kubíne a okrem spoločnej práce s ňou na súťažnom projekte Osmijanko, niektorých chtivých čitateľov - Johanku, Tomáška, Thea, Bibku, Barborku, Maťku a Olivera - slávnostne pasovala za rytierov slova a odovzdala im novučičké čitateľské preukazy do knižnice.

Tie sa veru zídu, lebo už všetci vieme čítať a niektorí opreteky prezentujú svoje doma prečítané knihy pred spolužiakmi, no sa keď knihy na čítanie doma minú, knižnica bude pre nich miestom skrytých pokladov všakovakých príbehov.

Veľkú rodinu hlások teraz spoznávame na hodinách slovenského. Už sme sa učili, koľko ich je a ako sa delia, teraz spoločne poctivo trénujeme ich zafixovanie v našich hlavičkách-makovičkách triedením rybičiek do rybníkov. Niektorým sa toto zapáčilo natoľko, že hru hrávajú aj cez prestávky.

Samozrejme, že nezaostávame ani na matematike a poctivo rátame príklady do 100, no spoločne sme sa pozreli aj na zobrazenie času na takých obyčajných ručičkových hodinách. Pre niektorých hračka, pre niektorých drina, no stálo to zato! A samozrejme, že všetko čo vieme, testujeme aj hravou formou, napr. hrou na papierovú guľovačku.

Náš slovník si neobohacujeme len pri čítaní kníh, ale aj na hodinách prvouky. Pri pokusoch s miešaním cukru, soli, či škorice sme sa naučili nové pojmy ako rozpustnosť, odparovanie či filtrácia a dokonca nám v triede pribudli dve nové kamarátky – Kostra Mário Kvetka, na ktorej budeme poznávať našu vlastnú kostru. Druhou kamarátkou je nádherná pletená Bodka, ktorá bude týždeň po týždni putovať po domácnostiach našich druháčikov a tí budú spoločne prežité dobrodružstvá poctivo zapisovať a podelia sa o ne s kamarátmi v triede.

Vystupovať a prezentovať svoju prácu sa učíme a trénujeme tiež poctivo. O tom svedčil aj projekt Hračky starých rodičov, na ktorom sme pracovali so svojimi starkými ešte cez Vianoce a zistenia sme našim spolužiakom prezradili krátko po návrate do školy. Krásne sme sa snažili tiež o prezentáciu poézie a prózy na triednom aj školskom kole Hviezdoslavovho Kubína, na ktorom sa úspešne umiestnila Johanka a Barborka.

Pracovnej náplne v uplynulom mesiaci bolo toľko, že sme si ani neuvedomili ako a bol tu koniec prvého školského polroka. V posledný deň mesiaca sme dostali vysvedčenie, ku ktorému sa za usilovnú prácu a kreativitu niektorým pridružili aj pochvaly, pekne hrejúce pri srdci. Tie sú usilovným odmenou a ostatným určite povzbudením do práce v ďalšom polroku.

Mgr. Eva Kuhajdová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Copyright © 2016 Základná škola s materskou školou Dlhá nad Oravou: Vytvorené pre ZŠ Dlhá. Spravuje Jozef Hrivo obrobrobrobrobrobr