Október 2024

Prednáška o nelátkových závislostiach

2. októbra sa žiaci 7., 8., a 9. triedy zúčastnili prednášky na tému nelátkových závislostí. Do našej školy sme pozvali abstinujúceho gamblera Jána Pjenteka, ktorý túto prednášku viedol. Venoval sa nebezpečenstvu počítačových hier, sociálnych sietí a hazardu. Prednášku viedol veľmi pútavým spôsobom, vychádzal z vlastných skúseností a nemožno nevyzdvihnúť pedagogický takt, ktorým efekt celej prednášky ešte umocnil. Žiaci sa aktívne zapájali a postupne sami prichádzali na nebezpečenstvá, ktoré na nich v tomto smere číhajú. Prednášku zhodnotili veľmi pozitívne, ocenili úprimnosť p. Pjenteka pri podávaní tak závažnej témy a vlastných životných okolností. Zaujal ich jeho skutočný príbeh a najmä poučenie do ich životov, aby sa vyhýbali nesprávnym rozhodnutiam pri používaní sociálnych sietí a hraní počítačových hier, ktoré v dospelosti môžu byť nebadaným prechodom k hazardným hrám.

Mgr. Zuzana Glejteková

obrobrobrobrobr
obrobr


Svetový deň mlieka v školách

Aj tento školský rok sme si v našej škole pripomenuli Svetový deň mlieka v školách.

Mlieko a mliečne výrobky predstavujú jednu z najdôležitejších zložiek ľudskej výživy. Sú najlepším prírodným zdrojom vápnika, ktorý má význam pre zdravý rast kostry a zubov.

Keďže je mlieko bielej farby, niesol sa tento deň v jej znamení. Všetci sme si zladili svoje outfity do bielej farby. Nezabudli sme ani na mliečnu desiatu. Pochutili sme si syroch, mliečkach, korbáčikoch a jogurtoch.

Počas dňa siedmaci, pripravili ochutnávku mlieka a mliečnych výrobkov pre jednotlivé triedy, ale aj pre našich škôlkarov.

Aj touto cestou ďakujeme Mliekarni Krivá, ktorá nám poskytla sponzorský dar vo forme svojich výrobkov na zabezpečenie ochutnávky a tiež aj rodičom za skvelú spoluprácu rodiny a školy.

Ing. Jana Pavčová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Svetový deň potravy

Svetový deň potravy sa každý rok oslavuje 16. októbra. Tento deň vyzýva k spolupráci, aby sa základné ľudské právo, právo na potraviny, zabezpečilo všetkým obyvateľom planéty. Pripomína tiež záväzok jednotlivých štátov dosiahnuť do roku 2030 nulový hladomor.

Aj na našej škole sme si pripomenuli tento deň spolu s prvákmi, druhákmi a tiež s ôsmakmi. Prváci a druháci si najprv pochutili na dobrotách, ktoré im pribalili rodičia na desiatu a tiež aj na ovocí a ovocnom pyré z projektu „Ovocie do škôl“. Nakoniec prváci na hodine čítania hľadali v názvoch potravín písmenká, ktoré už poznajú.

S ôsmakmi sme si priniesli rôzne potraviny, o ktoré sme sa podelili a spoločne sme si na nich pochutili.

Ing. Jana Pavčová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Osmijankova literárna záhrada 3. trieda

10. októbra sa tretiaci vybrali do Oravskej knižnice Antona Habovštiaka na výstavu pre deti pod názvom „ Osmijankova literárna záhrada.“ Tento projekt prinášal magický svet Osmijanka, kde literatúra ožíva prostredníctvom interaktívnych aktivít a kreatívnych hier. Ponorili sme sa do fantastických príbehov, objavovali sme čaro slov a rozvíjali svoju predstavivosť. Bola to cesta plná zábavy, fantázie a nových zážitkov. Po návšteve knižnice nás za odmenu čakala návšteva v cukrárni, kde sme si pochutnali na koláčikoch. Plní dojmov a zážitkov sme sa vlakom vrátili domov.

Mgr. Zuzana Kubošová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Osmijankova literárna záhrada 4. trieda

26. októbra sme sa v Oravskej knižnici Antona Habovštiaka ocitli v rozprávkovej krajine Kristy Bendovej a jej hrdinu Osmijanka. Teta Ala nám porozprávala o ťažkom živote spisovateľky a jej tvorení, aj o tom, ako vznikli rozprávky o hlavnom hrdinovi Osmijankovi. Riešili sme úlohy, ktoré sme plnili s veľkou radosťou – tvorili sme slová zo slabík, v každom slove musela byť slabika hra, čítali sme rozprávku a hádali jej názov, pomocou slov z Rýmovníka sme skladali báseň. Po aktivitách v knižnici sme si pochutili na dobrom koláči v cukrárni a vyšantili sa v parku pri pávoch.

Mgr. Mária Maslíková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


PRAVEK - blokové vyučovanie v 6. ročníku

Do časovo veľmi vzdialenej témy praveku sa žiaci 6. ročníka preniesli v rámci blokového vyučovania. S témou praveku sa zoznamovali na viacerých vyučovacích predmetoch: dejepis, slovenský jazyk, výtvarná výchova a technika. Viacpredmetový pohľad umožnil žiakom samostatne získavať a pracovať s informáciami, riešiť problémové úlohy, odôvodňovať súvislosti, ale i vyskúšať si vyrobiť praveké pracovné nástroje, či stať sa pravekým umelcom. Výsledkom blokového vyučovanie boli netradičné pracovné listy, časové priamky, prezentácie, zhotovené nástroje a výtvarné práce, no predovšetkým zážitok žiakov. Pani učiteľkám ďakujem za ochotu a spoluprácu pri realizácii blokového vyučovania, ktoré nás v pripravovanej kurikulárnej reforme v budúcich rokoch určite čaká

Mgr. Magdaléna Forgáčová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Deň jablka

21. októbra už tradične oslavujeme Deň jablka. Tento deň je aj dňom pôvodných odrôd jabĺk.

Ľudová múdrosť hovorí: Každý deň jablko, od lekára ďaleko... Túto tému sme na 1. a 2. stupni poňali rôzne: spievali sme pieseň o jablku, riešili jabĺčkové úlohy, druháci si urobili tematické jablkové vyučovanie. Počas veľkej prestávky sa žiaci 1. stupňa tešili z domácej jablkovej výživy, jablkového koláča a jablkovej šťavy. Žiaci 2. stupňa skúmali odrody jabĺk. Jablka nakrájali a ponúkli nimi žiakov celej školy.

Tento chutný jablkový deň sa všetkým veľmi páčil.

Mgr. Mária Maslíková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobr


Testovanie pohybových predpokladov

Cieľom projektu testovania pohybových predpokladov žiakov je informovať rodičov o stave pohybových predpokladov dieťaťa v porovnaní s deťmi, ktoré boli otestované v rámci celého populačného ročníka v SR. Zároveň poradiť/nasmerovať deti na športy, kde môžu uplatniť vrodené predpoklady.

Žiaci boli testovaní v týchto disciplínach: predklon v sede s dosahovaním, opakovaná zostava s tyčou, výdrž v zhybe nadhmatom, skok do diaľky z miesta, ľah – sed, kotúľanie 3 lôpt, člnkový beh 4x10 m, vlaková naháňačka.

Po spracovaní údajov budú vygenerované certifikáty s výsledkami žiakov.

Mgr. Mária Maslíková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Ako sa v 4. triede učili starí rodičia

Október je mesiac, ktorý je oslavou jesene života a pripomienkou úcty k všetkým starším ľuďom. K žiakom 4. ročníka zavítali starké a starkí, ktorí prijali naše pozvanie a prišli sa učiť spolu s nami. Deti mali povedať starým rodičom, čo si na nich vážia a starí rodičia aké sú ich vnúčatá. Odpovede detí sa zhodovali v tom, že majú radi svojich starých rodičov a že veľmi dobre varia a pečú a odpovede starých rodičov sa zhodovali v tom, že vnúčatá málo jedia 😊.

Spolu sme si precvičili vybrané slová prostredníctvom ping – pongu, pexesom na interaktívnej tabuli, behacím diktátom si precvičili písanie viet s vybranými slovami ( vnúčatá behali, starkí zapisovali). Všetci dostali jednotky. Darmo, starí rodičia sú múdri a vzdelaní ľudia. Za ich návštevu sme ich odmenili kvetinkou a starí rodičia nám priniesli sladké odmeny. Boli to nádherné dve hodiny strávené s nimi. Niektorí si sadli do školských lavíc po 50 rokoch. Ďakujeme im za všetko, hlavne za to, že sú tu stále s nami a pre nás.

Mgr. Mária Maslíková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobr


Voda nad zlato (výchovný koncert)

Kde bolo, tam bolo, bola raz jedna planéta, na ktorej žili malí, zraniteľní ľudkovia. Mnohí boli na svojej planéte veľmi spokojní a šťastní, milovali ju a správali sa k nej aj ku všetkému, čo od nej dostali, s úctou a s rešpektom. No bolo aj mnoho takých, ktorí boli zaslepene pohrúžení len do seba a svojho vlastného sveta a nedbali ani na druhých ľudkov okolo seba, ani na svoju planétu. Nevážili si to, čo im každodenný život prinášal, zabudli na vzácnosť darov aj na vzácnosť a jedinečnosť svojej planéty. Planétu z toho veľmi bolelo srdce, ochorelili jej pľúca, povysychali pramene jej sĺz... Pomaličky sa stávala unavenou, zostarnutou a vysušenou. Prestala dávať dary, dokonca i ten najcennejší – vodu. A na planéte pomaly pre všetkých zavládol strašný smäd...

Všetci vieme, o kom a o čom je tu reč a nemusíme ísť ďalej, aby sme si uvedomili, čo sa nám naozaj môže stať, ak sa nezačneme zobúdzať. Život je vzácny dar a nie je samozrejmosťou. To, čo sa nachádza okolo nás tiež nie je (a nezostane) samozrejmosťou.

A práve tomuto uvedomovaniu bol venovaný aj výchovno – vzdelávací koncert umeleckej skupiny Amos-Šipkovský, ktorý sa pre celú školu uskutočnil vo štvrtok 17. Októbra v našom kultúrnom dome. Komentáre veľmi vážnych globálno-enviromentálnych problémov boli bohato popretkávané vkusne vybratými piesňami slovenských i zahraničných interprétov, ktoré toto umelecké duo bravúrne odohralo naživo. Pozornosť a informovanosť detí bola preverená bleskovými súťažami, za účasť v ktorých si každý odniesol ako odmenu aj malú pozornosť.

To, čo vieme a ovládame, je pre nás dobré a užitočné. No aby sa niečo vo svete zmenilo, musíme začať sami od seba, tu, kde žijeme. Všetko veľké sa skladá z malých častí presne tak, ako náš veľký (no nie bezhraničný) svet. Ak každý „malý“ človek urobí niečo dobré a „malé“ pre svoju planétu (začne si skutočne vážiť svet okolo seba, nakladať s prírodou s úctou, separovať odpadky a správať sa zodpovedne i v „obyčajných“ situáciách), postupne sa predsa bude musieť začať na horizonte budúcnosti vyjasňovať na dôstojný život pre všetkých tých, ktorí po nás prídu!

Mgr. Eva Kuhajdová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Exkurzia - Zberný dvor v Dlhej nad Oravou

V rámci vyučovacej hodiny chémie sa žiaci šiesteho ročníka zúčastnili exkurzie v zbernom dvore v Dlhej nad Oravou. Cieľom exkurzie bolo získanie nových informácií a oboznámenie sa so spôsobom fungovania separovaného zberu v našej obci.

Žiaci sa presvedčili a nakoniec aj uznali, že je dôležité a potrebné odpad separovať a najideálnejším riešením by bolo tvoriť ho čo najmenej.

Touto cestou chceme poďakovať p. Žúborovej za ochotu a cenné poznatky.

To že exkurzia nebola zbytočná, nám potvrdili aj názory a postrehy žiakov:

„Mne sa exkurzia páčila. A už viem, že máme veľa druhov odpadov, napríklad aj nebezpečné látky, ako sú farby a laky, ktoré je potrebné tiež triediť.“

„Na zbernom dvore bolo super. Myslím si, že všetci sme sa dozvedeli niečo nové.“

„Exkurzia na zbernom dvore sa mi páčila. Dozvedeli sme sa nové informácie, ktoré boli zaujímavé. Páčilo sa mi, že na šatstvo bol samostatný kontajner, aby sa mohlo znovu použiť.“

„Na zbernom dvore sa mi veľmi páčilo. Dozvedeli sme sa, ako to na zbernom dvore funguje a tiež ako správne triediť odpad. Odniesla som si veľa nových informácií. Zaujalo ma to, že pracovníci musia rozobrať každú vec na malé súčiastky a až potom roztriediť. “

Ing. Jana Pavčová

obrobrobrobrobr
obrobrobr


Október v druhej triede

V škole nám všetkým ubehol už druhý mesiac; a to tak rýchlo, že sme sa ani nenazdali! Skoré rána nás vítajú štipľavým chladom, ale cestou domov nás ešte stále sprevádzajú jemné a teplé paprsky poobedného slniečka. V každej školskej taške (i žiackej hlave) sa toho nesie každým dňom viac a viac… A to je dobre, pretože sa učíme, pracujeme na sebe a rastieme v poznávaní sveta okolo nás aj seba samých.

Naši druháci sa hneď na začiatku mesiaca október na hodinách slovenského jazyka zoznámili s abecedou. Odvtedy sa s ňou spoločne pasujeme a snažíme sa poznávať jej kráľovstvo, zapamätať si presné poradie písmeniek, ktoré vo svojom večnetrvajúcom rade stoja ako hrdý vojačkovia, a snažíme sa všemožnými spôsobmi s abecedou pracovať. Veľa času trávime v školských laviciach, ale kadejakými hernými aktivitami sa v abecede zdokonaľujeme a rozširujeme si naše obzory. Napr. len minule sa v našej triede odohral intenzívny súboj, v ktorom sme súťažili o titul „Kráľ/kráľovná abecedy“. Výzvu sme všetci zobrali veľmi vážne a snažili sme sa ukázať, čo v nás je. Netrvalo dlho, a čoskoro sa vo finálovom súboji, s veľmi tesným sekundovým rozdielom „Kráľovnou abecedy“ stala Johanka, „Prvou princeznou abecedy“ Bibka a „Princom abecedy“ Matúško. V tej abecede ani zďaleka ešte nie sme dokonalí, no ide nám to veľmi dobre, dokonca sme si nedávno vyslúžili aj pochvalu našej pani riediteľky!

Na metematike nám tiež v hlavičkách rachotí a šramotí, lebo nie vždy je pre nás jednoduché sústrediť sa na čísla a všakovaké odborné výrazy, ale snažíme sa ako vieme a naša dobrá pani učiteľka má s nami veľa trpezlivosti. Aj do sveta geometrie nás zasväcuje postupne, a to aj krásnymi názornými príkladmi, na ktorých sa dá aj to ťažké pochopiť celkom ľahko. Spoznávanie priamky a polpriamky ťahaním povrazu školskými chodbami je skvelé a „vysekávanie úsečky“, ohraničenej bodmi predsa dáva každému zmysel tak, ako aj my sami stojaci na špagáte ako body patriace priamke či úsečke!

Nedávno sa steny našej triedy takmer triasli od zanieteného spevu slovenskej národnej hymny, ktorú sme ako jednu z oficiálnych znakov Slovenskej republiky, poznávali (vlastne ju už poznáme hlavne vďaka hokejovým zápasom 😉) na hodine prvouky. Dokonca sme prvýkrát pracovali s veľkou mapou a vďaka našej trpezlivej pani učiteľke by sme vám teraz určite vedeli ukázať, kde na tom našom krásnom Slovensku bývame, či kam sa radi vraciame.

Viete, že výchova a vzdelávanie neprebieha len v školských laviciach, ale mnoho sa dá pochytiť a naučiť aj v rôznych situáciách, na akciách a podujatiach. Preto sme ako aktívni a nadšení účastníci prispeli svojou troškou aj ku celoškolskému sláveniu Dňa mlieka (3.10.) či Dňa jablka (21.10.), zapojili sme sa do celosvetovej modlitebnej akcie katolíckej cirkvi za pokoj a mier vo svete Milión detí sa modlí ruženec (18.10.); s láskou a zanietením sme vyrábali pozdravy pre svojich milovaných starých rodičov pri príležitosti úcty k starším v mesiaci október (17.10.); s celou školou sme sa zúčastnili výchovného koncertu Voda nad zlato, zameranom na súčasné ekologické problémy vo svete (17.10.) a do sýtosti sme sa zase vybehali a vyšantili s kamarátmi na Šarkaniáde školského klubu (18.10.).

Celkovo bol teda mesiac Október pre druhákov dobrý mesiac; veľa sme sa naučili, veľa toho zažili a preto sa už teraz tešíme, čo prinesie November.

Mgr. Eva Kuhajdová

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Burza stredných škôl

V utorok 29. 10. sme s deviatakmi navštívili Burzu stredných škôl v Dolnom Kubíne. 24 stredných škôl predstavilo žiakom ponuku svojich študijných odborov a možností uplatnenia na trhu práce. Burzy sa zúčastnili nielen stredné školy z nášho regiónu, ale aj zo Svitu, Liptovského Mikuláša, Banskej Bystrice, Ružomberku, Žiliny či Martina. Do pozornosti dali našim žiakom najmä odbory, ktoré v našom regióne chýbajú. Burzy sa zúčastnili aj zamestnávatelia firiem, u ktorých prebieha duálne vzdelávanie.

Školy prezentovali svoju činnosť, dosiahnuté výsledky a viedli podnetné diskusie so svojimi potenciálnymi budúcimi žiakmi. Firmy oboznámili žiakov so svojím výrobným programom a systémom duálneho vzdelávania.

Veríme, že deviatakom návšteva burzy pomôže pri výbere vhodnej strednej školy.

Mgr. Zuzana Glejteková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Výlet v Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši

Žiaci zo Športovo – tvorivého krúžku a Tvorilka sa vybrali v prvý prázdninový deň do Liptovského Mikuláša. Našim cieľom bolo Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva.

Na železničnej stanici sme sa stretli veľká skupinka, okolo 30 detí a ich rodičov. V Sedliackej Dubovej pristúpili desiati. Cesta vlakom nám ubiehala veľmi rýchlo. Múzeum nás všetkých očarilo. Je členené na expozície umiestnené na 4 poschodiach – Kras a jaskyne Slovenska, ďalšou expozíciou je Chránená príroda Slovenska – Zem miesto pre život, poslednou expozíciou je Chránená príroda Slovenska - Človek, hory, NATURA 2000. Celú prehliadku sme zakončili výstupom na rozhľadňu, z ktorej sme si mohli pozrieť dominanty mesta Liptovský Mikuláš. Na dobrom výlete nesmie chýbať ani nákup drobností v nákupnom centre, ktoré bolo blízko múzea. Domov sme sa vrátili plní nových informácií a zážitkov.

Mgr. Mária Maslíková

obrobrobrobrobr
obrobrobrobrobr


Copyright © 2016 Základná škola s materskou školou Dlhá nad Oravou: Vytvorené pre ZŠ Dlhá. Spravuje Jozef Hrivo obrobrobrobrobrobr